На основу члана 119.став 1. тачка 1) Закона о основама система образовања и васпитања (Сл.гласник РС бр.88/2017-даље: Закон) и члана 52. Статута Основне школе „Витко и Света“ , Школски одбор на седници одржаној дана 16. 04. 2018. године, донео је
ПРАВИЛНИК О ДИСЦИПЛИНСКОЈ И МАТЕРИЈАЛНОЈ ОДГОВОРНОСТИ ЗАПОСЛЕНИХ
У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ „ВИТКО И СВЕТА“У ГАЏИНОМ ХАНУ
Основне одредбе
Члан 1
Овим правилником уређује се: одговорност запослених за повреду радне обавезе и повреду забране прописане Законом о основама система образовања и васпитања, врсте повреда обавеза запослених, дисциплинске мере,удаљење са рада,дисциплински поступак и друга питања везана за покретање, вођење и утврђивање одговорности у дисциплинском поступку,евиденција о изреченим дисциплинским мерама, правна заштита запослених и материјална одговорност запослених.
Члан 2
Запослени у установи одговарају за повреду радне обавезе која је у време извршења била прописана Законом, статутом школе и овим правилником.
Одговорност запослених
Члан 3
Запослени може да одговара за:
1.лакшу повреду радне обавезе, утврђену општим актом школе;
2.тежу повреду радне обавезе, прописану Законом;
3.повреду забране, прописану Законом;
4.материјалну штету коју запослени нанесе Школи намерно или крајњом непажњом, у складу са законом.
Врсте повреда обавеза запослених
Лакше повреде обавеза
Члан 4
Лакше повреде радне обавезе запосленог у установи су:
1.неблаговремени долазак на посао и одлазак с посла пре истека радног времена или неоправдано или недозвољено напуштање радног места у току радног времена;
2.неоправдан изостанак с посла до два радна дана у току месеца или три дана у току године;
3.неоправдано пропуштање запосленог да обавести о спречености доласка на посао у складу са законом;
4.неоправдано неодржавање појединих часова наставе и других облика образовно-васпитног рада,
5.неуредно вођење педагошке документације и евиденције,
6.непријављивање или неблаговремено пријављивање кварова на наставним средствима, апаратима, инсталацијама и другим средствима,
7.неуљудно или недолично понашање према другим запосленим, родитељима, ометање других запослених у раду,
8.пасивно обављање радних задатака;
9.прикривање материјалне штете;
10.непридржавање одредаба закона и општих аката школе.
Теже повреде
Члан 5
Теже повреде радне обавезе запосленог у установи су:
1) извршење кривичног дела на раду или у вези са радом;
2) подстрекавање на употребу алкохолних пића код деце и ученика, или омогућавање, давање или непријављивање набавке и употребе;
3) подстрекавање на употребу наркотичког средства или психоактивне супстанце код ученика или њено омогућавање, или непријављивање набавке и употребе;
4) ношење оружја у установи;
5) наплаћивање припреме ученика школе у којој је наставник у радном односу, а ради оцењивања, односно полагања испита;
6) долазак на рад у припитом или пијаном стању, употреба алкохола или других опојних средстава;
7) неоправдано одсуство са рада најмање три узастопна радна дана;
8) неовлашћена промена података у евиденцији, односно јавној исправи;
9) неспровођење мера безбедности деце, ученика и запослених;
10) уништење, оштећење, скривање или изношење евиденције, односно обрасца јавне исправе или јавне исправе;
11) одбијање давања на увид резултата писмене провере знања ученицима, родитељима, односно другим законским заступницима;
12) одбијање пријема и давања на увид евиденције лицу које врши надзор над радом установе, родитељу, односно другом законском заступнику;
13) неовлашћено присвајање, коришћење и приказивање туђих података;
14) незаконит рад или пропуштање радњи чиме се спречава или онемогућава остваривање права детета, ученика или другог запосленог;
15) неизвршавање или несавесно, неблаговремено или немарно извршавање послова или налога директора у току рада;
16) злоупотреба права из радног односа;
17) незаконито располагање средствима, школским простором, опремом и имовином установе;
18) друге повреде радне обавезе у складу са законом.
Повреде забранa
Члан 6
Забране из чл.110-113.прописане су Законом.
Дисциплинске мере
Члан 7
Дисциплинске мере су:
-За лакшу повреду радне обавезе су писана опомена и новчана казна у висини до 20% од плате исплаћене за месец у коме је одлука донета у трајању до три месеца.
-За тежу повреду радне обавезе из члана 164.и повреду забране из чл. 110-113. овог закона су новчана казна, удаљење са рада и престанак радног односа.
Запосленом који изврши повреду забране прописане чланом 112.Закона једанпут, изриче се новчана казна или привремено удаљење са рада три месеца.
Запосленом који изврши повреду забране прописане чл.110, 111.и 113. Закона, односно који други пут изврши повреду забране прописане чланом 112.Закона и запосленом који учини повреду радне обавезе из члана 164.тач. 1)-7) овог закона, изриче се мера престанка радног односа.
За повреду радне обавезе из члана 164.тач. 8)-18) Закона изриче се новчана казна или удаљење са рада у трајању до три месеца, а мера престанка радног односа уколико су наведене повреде учињене свесним нехатом, намерно или у циљу прибављања себи или другоме противправне имовинске користи.
Новчана казна за тежу повреду радне обавезе и за повреду забране прописане чланом 112.Закона изриче се у висини од 20%-35% од плате исплаћене за месец у коме је одлука донета, у трајању до шест месеци.
Удаљавање са рада
Члан 10
Запослени се привремено удаљава са рада због учињене теже повреде радне обавезе из члана 164.тач.1)-4,6),9) и 17) и повреде забране из чл.110-113.Закона до окончања дисциплинског поступка.
Накнада плате запосленог за време удаљења са рада врши се у складу са одредбама Закона о раду.
Дисциплински поступак
Члан 11
Сваки запослени у школи, има право на иницијативу за покретање дисциплинског поступка која мора бити образложена.Свака намерно лажна или злонамерна пријава представља недозвољено понашање које подлеже одговорности.
Члан 12.
Дисциплински поступак се покреће и води за учињену лакшу повреду, тежу повреду радне обавезе из члана 164.Закона и повреду забране из чл.110-113.Закона.
Директор установе покреће и води дисциплински поступак,доноси решење и изриче меру у дисциплинском поступку против запосленог.
О дисциплинској одговорности директора одлучује Школски одбор.
Дисциплински поступак се покреће писменим закључком на који приговор није допуштен, а који садржи нарочито: име и презиме запосленог, радно место на које је распоређен, опис и време извршења повреде радне обавезе и доказе који указују на извршење повреде радне обавезе.
Запослени је дужан да се писмено изјасни на наводе из закључка из става 4.овог члана у року од осам дана од дана пријема закључка.
Против закључка из става 4.овог члана није дозвољен приговор,нити је дозвољена жалба,нити се може покренути управни спор.
Јавност дисциплинског поступка
Члан 13
Дисциплински поступак је јаван,осим у случајевима прописаним законом.
Вођење дисциплинског поступка
Члан 14
Дисциплински поступак против запосленог је хитан.
Директор школе заказује расправу ради утврђивања одговорности запосленог.
Запосленом, односно његовом заступнику доставља се позив за расправу.
Запослени мора бити саслушан и има право да изнесе своју одбрану сам или преко заступника, а може доставити и писмену одбрану за расправу.
Расправа се изузетно може одржати у одсуству запосленог, под условом да је запослени уредно позван.
О одржаном рочишту, саслушању запосленог, сведока и извођењу доказа води се записник.
На сва питања дисциплинског поступка која нису уређена Законом, примениће се правила општег управног поступка.
Решење
Члан 15
Пре доношења решења морају се утврдити све чињенице које су од значаја за одлучивање.
Директор одлучује о изрицању дисциплинске мере запосленом имајући у виду тежину и последице учињене повреде,степен одговорности запосленог,његово раније понашање и понашање после учињене повреде и друге олакшавајуће и/или отежавајуће околности.
По спроведеном дисциплинском поступку директор доноси решење којим се запослени оглашава кривим, уколико је утврђена његова одговорност,ослобађа одговорности или обуставља поступак.
Решење директора о дисциплинској одговорности запосленог доставља се запосленом и његовом заступнику.
У решењу осим изреке и образложења обавезно мора да стоји поука о правном леку.
Правна заштита запосленог
Члан 16.
На решење о дисциплинској одговорности запослени има право приговора школском одбору у року од осам дана од дана достављања решења директора.
Школски одбор је дужан да донесе одлуку по приговору у року од 15 дана од дана достављања приговора.
Уколико је приговор неблаговремен, недопуштен или је изјављен од неовлашћеног лица школски одбор ће га одбацити доношењем закључка.
Школски одбор ће решењем одбити приговор када утврди да је поступак доношења решења правилно спроведен и да је решење на закону засновано а приговор неоснован.
Ако утврди да су у првостепеном поступку одлучне чињенице непотпуно или погрешно утврђене, да се у поступку није водило рачуна о правилима поступка која су од утицаја на решење ствари или да је изрека побијаног решења нејасна или је у противречности са образложењем, Школски одбор ће својим решењем поништити првостепено решење и вратити предмет директору на поновни поступак.
Против новог решења запослени има право на приговор.
Ако Школски одбор не одлучи по приговору или запослени није задовољан другостепеном одлуком,може се обратити надлежном суду у року од 30 дана од дана истека рока за доношење одлуке, односно од дана достављања решења.
Поступак пред надлежним судом не задржава извршење коначне одлуке осим ако Законом није другачије одређено.
Рокови застарелости
Члан 17
Покретање дисциплинског поступка застарева у року од три месеца од дана сазнања за повреду радне обавезе и учиниоца, односно у року од шест месеци од дана када је повреда учињена, осим ако је учињена повреда забране из чл.110-113. Закона, у ком случају покретање дисциплинског поступка застарева у року од две године од дана када је учињена повреда забране.
Вођење дисциплинског поступка застарева у року од шест месеци од дана покретања дисциплинског поступка.
Ако повреда радне обавезе садржи обележја кривичног дела, покретање дисциплинског поступка застарева протеком шест месеци од дана сазнања за повреду радне обавезе иучиниоца, односно протеком рока у коме застарева кривично гоњење за то кривично дело, уколико је тај рок дужи од шест месеци.
Застарелост покретања и вођења дисциплинског поступка не тече ако дисциплински поступак не може да се покрене или води због одсуства запосленог или других оправданих разлога.
Евиденција о изреченим дисциплинским мерама
Члан 18
Установа води евиденцију о дисциплинским мерама изреченим запосленом, уз поштовање начела прописаних законом којим се уређује заштита података о личности.
Материјална одговорност запосленог
Члан 19
Запослени одговара за материјалну штету коју нанесе установи на раду и у вези са радом намерно или крајњом непажњом.
Ако је штету проузроковало више запослених намерно или крајњом непажњом, а не може се утврдити удео сваког од запослених у учињеној штети, запослени ће за штету одговарати солидарно.
Члан 20
Поступак за утврђивање одговорности запосленог за штету проузроковану Школи покреће директор по пријему пријаве или сазнања за проузроковану штету.
Директор образује посебну комисију од три члана која утврђује постојање штете, висину и околности под којима је настала.
Комисија заказује расправу,спроводи поступак саслушања запосленог чија се одговорност утврђује,сведока(ако их има)и изводи друге доказе ради утврђивања чињеничног стања.
Висина штете утврђује се на основу ценовника,књиговодствене вредности оштећене ствари или на основу процене вештачењем стручњака.
Члан 21
О спроведеном поступку комисија сачињава записник и утврђује степен кривице запосленог и висина штете, на основу кога директор доноси решење којим запосленог оглашава одговорним за насталу штету и обавезује га да је надокнади, одређује рок и начин накнаде штете.
Саставни део записника из става 1.овог члана је и изјава запосленог да ли пристаје да накнади штету.
Решењем из става 1.овог члана утврђује се начин накнаде штете и рок у коме је запослени дужан да накнади штету.
Ако запослени не пристане да накнади штету у утврђеном року,о накнади штете одлучује надлежни суд.
Директор може донети решење којим запосленог делимично или у потпуности ослобађа одговорности за штету, а може против запосленог и обуставити поступак, уколико штета није проузрокована намерно.
Завршне одредбе
Члан 22
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања на огласној табли Школе.
Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о дисциплинској и материјалној одговорности запослених у ОШ ''Витко и Света'' у Гаџином Хану број: 04-1083/6 од 26. 12. 2013. године.
ПРЕДСЕДНИК ШКОЛСКОГ ОДБОРА
___________________________________ Срђан Јовановић